You are currently viewing ĮSIMYLĖJAI NARCIZĄ?

ĮSIMYLĖJAI NARCIZĄ?

Kas atsitinka įsimylėjus narcizą?

Narcistinio tipo asmenybės yra labai patrauklios ir charizmatiškos: jos visada sugeba atkreipti aplinkinių dėmesį savitu požiūriu į pasaulį ir socialinius standartus laužančią elgseną. Jie yra žavūs, veiklūs ir demonstruojantys didelį pasitikėjimą savimi, kas ko gero sudomina ne vieną moterį. Ponaičiai savo asmeniniam gyvenimui dažniausiai pasirenka gana stiprias ir nepriklausomas moteris, kurios turi aukštus gyvenimo standartus ir žinančias, ką nori turėti gyvenime, įskaitant romantiškus santykius.

Bėda yra tame, kad sąjunga su narcizu dažnai tampa mirties nuosprendžiu ypatingai toms moterims, kurios yra emociškai jautrios ir besąlygiškai atsidavusios savo gyvenimo partneriui. Jas galime vadinti „empatėmis“. Empatės tokie vyrai yra dažnas taikinys santykiams, nes tai jiems garantuoja rūpestį, nuolatinį dėmesį, meilę ir ištikimybę.

Nėra labiau toksiškos sąjungos kaip tarp empatės ir narcizo. Nors empatės yra gana stiprios ir tvirtos asmenybės, tačiau labai jautrios kitų žmonių jausmams ir emocijoms. Atėjus tokiam parazitui į jų gyvenimą, pastarosios tampa aukomis, jeigu nesugeba savęs apsaugoti ir nustatyti aiškių ribų santykiuose.

Empatės iš prigimties yra labai mylinčios asmenybės ir stengiasi padėti žmonėms, nes joms sunku matyti kitus kenčiančius. Dėl to, jos natūraliai įsitraukia į nepataisomai sugadintą narcizo pasaulį ir jų nesibaigiančias atitrūkusias nuo realybės istorijas. Kad ir kiek empatės bandytų padėti narcizui įveikti jo vidines kančias, iš tikrųjų, sveikti jis nenori: dažniausiai jis nori manipuliuoti, žeminti kitą ir stiprinti savo narcistinį charakterį.

Kas gi nutinka empatei įsimylėjus narcizą?

"Rožinė" santykių pradžia

Narcizai intelektine prasme yra gana išprusę, todėl puikiai išmano žmonių psichologiją. Turėdami ekstravagantišką charakterį, sugeba patraukti labai patrauklių, finansiškai apsirūpinusių, gerą socialinį statusą turinčių empačių dėmesį. Perdėtai romantiško charaktero vyrukas empatei dovanoja gėles, vedasi į prabangius restoranus, gana atkakliai ir rūpestingai demonstruoja savo iš pirmo žvilgsnio džentelmentiškas manieras ir „teisingas” gyvenimo vertybes. Narcizai santykių pradžioje sugeba empatei sukurti tokį komfortą, kokio ji niekada neturėjo, tačiau visą laiką apie tai svajojo. Narcizai yra puikūs meilužiai, išradingai rodo savo naujai simpatijai dėmesį ir rūpestį, kas palaipsniui sukuria patikimo ir nuoširdaus gyvenimo partnerio įvaizdį. Tiesiog pasaka…

Puikiai išlavinta šių unikalių personų iškalba empatėms apgaubia ausis pažadais – o tai jų jautrioms sieloms tampa saldžiuoju meilės eliksyru. Tokios frazės kaip „dar niekada nesu sutikęs tokios nuostabios moters“, „atrodo, kad mus sieja stiprus sielų ryšys – tikriausiai iš praeitų gyvenimų”, „tu esi man brangiausias turtas pasaulyje“, „tu man esi viskas“, „aš tave beprotiškai myliu“, „mes būsime amžinai kartu“, „aš tavęs niekada nepaliksiu“ yra tarsi nuostabi melodija empačių emociniame pasaulyje. Narcizai taip pat labai mėgsta savo gražiąją ir protingąją antrąją pusę supažindinti su savo draugais ir šeima, kas empatei sustiprina pasitikėjimą santykiais ir suteikia iliuzinę viltį puikia jų ateitimi. Palaipsniui tvirtėja ryšys, o išoriškai demonstruojamas palankumas ir besąlyginis atsidavimas stiprina empatės prisirišimą kaip niekada anksčiau.

Besąlyginis prisirišimas

Šokis su narcizu

Empatėms patinka dovanoti meilę kitiems, tad jos šimtu procesu atsiduoda narcizo fantazijų pasauliui, kad jis jaustų pilnatvę būnant kartu. Ji pradeda gyventi tokiu ritmu kaip jos naujasis žavusis princas, nuoširdžiai domėtis jo pasauliu, pradeda netgi rengtis, valgyti, elgtis taip, kaip jos partneriui patinka labiausiai. 

Čia iškyla problema: kuo daugiau meilės ir rūpesčio empatė suteikia, tuo labiau narcizas jaučiasi galingesnis ir valdingesnis. Santykiams besivystant narcizas empatei vis bando užtikrinti, kad jų santykiai klostosi puikiai, bet iš tikrųjų jam reikalingas nuolatinis patvirtinimas, kad „viskas yra gerai”. Jis klausia: „tu juk mane myli, tiesa?“, „tu esi mano, taip?“. Gavęs neabejotinai teigiamą atsakymą, šis jaunikaitis praktiškai bet kurį pokalbį nukreipia temomis apie save ir elgiasi taip, kaip panorėjęs – t.y. pagal jo iš anksto susikurtą įsivaizdavimą, kaip kas turi būti.

Manipuliaciniai žaidimai

Narcizai, kaip ir visi planetos žmonės neabejotinai turi trūkumų ar įvairių silpnybių, nors jų trapi savivertė to niekada nepripažins. Dažnai šiam asmenybės tipui yra būdingas įvairus obsesinis elgesys ar tam tikras polinkis į priklausomybes nuo: darbo, pinigų, valdžios, alkoholio ar kitokių psichotropinių medžiagų vartojimo, kompiuterinių žaidimų, pornografijos, masturbacijos, azartinių lošimų ar pan. Empatei, žinoma, toks netinkamas elgesys pradeda nepatikti, kas paskatina išreikšti  keletą kasdienių priekaištų ir susikaupusį nepasitenkinimą savo antrai „nuostabiai” pusei.

Čia prasideda įdomioji dalis, kai jaunikaitis savo nederamą elgesį pradeda pateisinti, naudodamasis gynybos ir puolimo manipuliacinėmis technikomis empatės atžvilgiu. Jis puikiai išmano gerų žmonių psichologiją. Dėmesys bandomas nukreipti nuo šio toksiško partnerio psichologinių ir elgesio problemų į išorines empatės reakcijas. Narcizas pradeda kaltinti empatę emociniu nestabilumu ir nesivaldymu, priekaištauja dėl jos susvyravusiu pasitikėjimu santykių ateitimi. 

Kadangi empatė stipriai myli savo išrinktąjį, ji pradeda nejaukiai jaustis, prisiimti kaltę už savo reakcijas ir atsiprašinėti. Visgi, šis išradingas manipuliatorius ima viršų ir pradeda palaipsniui vis aršiau ir atkakliau ryškinti empatės „silpnąsias“ charakterio savybes, bando ją mokyti, kaip gyventi, siūlo įvairaus pobūdžio pagalbą ir priemones, kad tik ji „susitvarkytų su savimi“. Tokios narcizo elgesio taktikos priverčia empatę pradėti abejoti savimi. Ji pradeda slopinti savo jausmus ir emocines reakcijas jo netinkamo elgesio atžvilgiu, nes jos „žavusis” princas jai yra visas pasaulis.

Amerikietiški kalneliai

Narcizai turi gebėjimą konfliktus slopinti savo itin gražiu ir mylinčiu elgesiu empatės atžvilgiu. Jis vėl pradeda jai dovanoti gėles, brangias laisvalaikio pramogas, pirkti lepinančias dovanas, rūpintis partnere tiek žodžiais, tiek veiksmais. Toks elgesys empatei vėl sukuria iliuziją, kad jos „princas ant balto žirgo” vis tik ją myli ir jam labai rūpi jųdviejų santykiai. Tokiu būdu šis toksiškas žmogus sukuria unikaliai valdomą psichologinę kontrolę partnerės atžvilgiu – ji tampa priklausoma nuo santykių, nes nebemano, kad kažkas kitas gali ją tokią „emociškai nestabilią ir kupiną problemų“ mylėti.

Visgi, tokia tobulų santykių iliuzija tampa labai trapia ir laikina tarpusavio būsena. Narcizas nesugeba mylėti nieko išskyrus save ir gyvena savo iškreiptoje realybėje, kuria bando įtikinti ir kitus. Visos anksčiau kilusios problemos žaibišku greičiu vėl pradeda lįsti iš maišo, kas empatei sukelia milžinišką skausmą ir nusivylimą. Šis elgsenos modelio ratas kartojasi iš naujo vėl ir vėl: „žavusis princas” rūpinasi tik savimi bei elgiasi savo partnerės atžvilgiu kaip nori (toliau įninka į savidestrukcines priklausomybes, mezga šalimais papildomus meilės romanus, rezga intrigas, nesiskaito ir laužo santykių ribas). Jis pradeda pūsti miglą į akis (angl. – gaslighting) vis dažniau kartodamas tokias frazes kaip „aš niekada taip nesakiau!”, “tu išprotėjai?!”, “tu viską prisigalvoji!”, kas palaipsniui vis silpnina empatės sveiką realybės suvokimą ir emocinį stabilumą. 

Tokie psichologiniai žaidimai ir kitos įvairaus pobūdžio manipuliacinės kontrolės taktikos priveda partnerę prie totalios vidinės sumaišties, disbalanso, kartais net sunkios depresijos ar nuolatinio vidinio nerimo. Empatėms formuojamas įsitikinimas, kad jos be savo toksiško jaunikaičio „yra niekas” ir tam, kad pasijustų geriau, privalo rasti būdus sutarti su savo gyvenimo partneriu. Ji apleidžia save, o narcizas tampa empatės pasaulio centru.

Lūžio taškas (arba ne)

Šioje vietoje atsiranda du scenarijai. Pirmasis: kuomet empatė pradeda besąlygiškai gyventi savo išrinktojo gyvenimą, visiškai apleisdama savo pasaulėžiūrą, jausmus, norus, poreikius, ateities vizijas ir ambicijas. Narcizai sugeba užkalbėti dantį, žadėti puikią bendrą ateitį kartu. Ji tiki. Gyvena ir po truputėlį vysta kaip moteris. Santykiai veda į susinaikinimą.

Tam, kad išgyventų šiuos beprotiškus amerikietiškus santykių kalnelius, ji gali stengtis įvairiais metodais slopinti savo nepatenkintą emocinį pasaulį: palaipsniui pradeda vartoti svaiginamąsias medžiagas kartu su narcizu ar atskirai, raminamuosius vaistus, pjaustytis, įsitraukti į virtualaus pasaulio pramogas, kad prasiblaškytų ar pan. Ji taip pat gali rasti ir kur kas sveikesnių būdų prasiblaškyti: susitikti su draugėmis, sportuoti, lankyti jogos ir meditacijos užsiėmimus ar kt. Kas vyks su ta moterimi vėliau, neaišku. Telaimina ją Dievas, suteiksiantis jai išminties.

Yra ir kitas scenarijus…

Išsilaisvinimas

Šis scenarijus būdingas tik iš tiesų save gerbiančioms ir stiprioms asmenybėms, turinčioms reikšmingą socialinį užnugarį ir palaikymą. Jos tiesiog išeina iš toksiškų santykių, net ir mylėdamos savo partnerį. Kai keistis turi tik vienas, jokie santykiai neturi pozityvios ateities.

Narcizui sužinojus apie empatės planus išeiti, pasireiškia skirtingo pobūdžio manipuliacinės taktikos. Jis gali atvirai sakyti, kad „tu be manęs neišgyvensi, niekas tavęs nemylės ir nenorės“, „jeigu uždarysi man duris, aš niekada į jas neatsigręšiu“, „atimsiu iš tavęs vaikus ir turtą“ ir pan. Tai tik patetiški bandymai sukelti aukai kaltę ir gilinti jos abejojimą savimi. Galimas ir atvirkštinis elgesys: „žavusis princas” vėl tampa kaip auksinis, siūlosi pagelbėti, duoti visko, ko tik jai reikia, žada pasikeisti ir pan. Bet tai tik melas – bergždžios pastangos išlaikyti kontrolės objektą šalia savęs, kuris ilgą laiką teikė energiją jo vidiniam narcizui auginti.

Kurį laiką dar narcizas gali rodyti palankų dėmesį ar žarstytis gėlėtos ateities pažadais. Empatei nusisukus, jis pradeda juodinti ją aplinkinių akyse. Jis niekada nepripažins savo kaltės. Dažnas atvejis, kad narcizas labai greitai pradės ieškoti naujos aukos jo grandioziniam „Aš” palaikyti ir menkai savivertei atstatyti: jis kompulsyviai ims skambinti buvusioms savo draugėms ar leisis į gana greitą naujų santykių pradžią su nauju energijos donoru. Jam gyvybiškai svarbu būti mylimu, bet, deja, jis pats mylėti nesugeba.