You are currently viewing ĮPROČIAI: vienu metu keiskite tik vieną dalyką

ĮPROČIAI: vienu metu keiskite tik vieną dalyką

Įpročių keitimas nuosekliai

Neužsibrėžkite daryti „super-grand” perversmų visose gyvenimo srityse ir keisti daug senų įpročių naujais. Išlaikykite racionalias ir subalansuotas tobulėjimo atkarpas, kad ir ko jūs siekiate šiuo metu (keičiate mitybos ar tvarkos palaikymo įpročius, mokotės kas mėnesį atidėti taupymui po 10% atlygio, norite gerti daugiau vandens ar dažniau judėti, pradedate reguliariai sportuoti, ketinate išlaikyti tą patį miego režimą, norite savarankiškai įveikti užsitęsusį stresą ar negatyvų mąstymą, kasdien skirti laiko meditacijai ar psichologinės literatūros skaitymui, galbūt kasdien rašyti savianalizės dienoraštį, bandote išsukti naują verslą, mokotės naujo amato, užsienio kalbų, studijuojate perkvalifikavimo studijose, norite iš esmės keisti santykius su partneriu ar vaikais ir t.t.).

įpročiai keisti

Neįmanoma išlaikyti ilgalaikės disciplinos dar nesuformuotuose įpročiuose, kurių anksčiau neturėjote. Įpročių keitimas susijęs su mąstymo (įsitikinimų) keitimu + #rutina, įtraukimu naujo elgesio modelio į kasdienybę. Kai visko labai daug yra per sunku – tai tampa per didele kančia. Jei tai būtų buvę lengva – tą būtumėte darę jau labai seniai. Vadinasi, kiekvienas pokytis yra papildoma pastanga, kuriai reikia fizinės, emocinės ir mentalinės energijos. O energija nėra neišsemiama.

#Tikslas – paversti naują įprotį natūraliu kasdieniu dalyku, dėl kurio reikšmės nereikia su savim diskutuoti, su juo kovoti ar bandyti save psichologiškai ar fiziškai paveikti. Suteikite atjautos sau išlaikant balansą tarp kančios (naujo įpročio formavimo) ir malonumų (poilsio ir kasdienio džiaugsmo kūrimo). Supraskite, kad įpročių keitimas neturi tapti sprintu, bet ilgo maratono dalimi. Kitaip, užsidegsite ir taip pat greitai perdegsite.

Motyvacija auga suvokiant pokyčių prasmę ir matant rezultatus

#Motyvacija ir atsinaujinanti vidinė energija tampa varomąja jėga keičiant gyvenseną, kai yra matomi teigiami naujos patirties rezultatai. Jūs pradedate jausti apčiuopiamą džiaugsmo šaltinį, kurį sukūrėte patys! Tada reikia įdėti mažiau pastangų į savidiscipliną ir nebereikia per daug savęs versti ar kitaip prievartauti, nes jau žinote viso to prasmę – kad jūs ne skriaudžiame save, bet, atvirkščiai, darote sau gera. Kad patys sau už šią pastangą vieną dieną padėkosite. Be to, pozityvūs rezultatai pradeda matytis išorėje – o tai pastebi ir aplinkiniai, todėl jų klausimai ir teigiami atsiliepimai skatina dar ryžtingiau ir kryptingiau siekti užsibrėžto tikslo.


Pabaigoje noriu dar kai ką pabrėžti – viskas priklauso nuo mūsų asmeninės formuluotės, #kodėl mes tai darome! Mūsų tikslas yra ne kažką mesti ar atsikratyti mus varginančio įpročio (mesti svorį, vartoti alkoholį, rūkyti, dirbti iki vėlumos, valandų valandas žaisti kompiuterinius žaidimus ar sėdėti socialiniuose tinkluose), bet #kurti sveikesnį, gražesnį, ramesnį, linksmesnį, tvirtesnį, kryptingesnį, energingesnį ir turtingesnį save.

 

Matykite tai, kuo norite #tapti, o ne siekite pašalinti tai, ko nenorite ar kas nepatinka. Tokiu būdu tarsi keičiamas motyvacijos tonusas. Kančią keičia tikras ir nuoširdus noras padaryti ką nors gero sau. Atsiranda išankstinio dėkingumo energija. Mylėti save ir susikurti sau laimę sveikesniais būdais. Dėl savęs. 

dr. Aušra Kolbergytė – saviugdos tyrėja

www.TransformuojantiSaviugda.lt

Saviugdos mokymai ir koučingo konsultacijos

P.S. Prašau šios svetainės tekstus platinti tik su autorės identifikavimu. Dėkoju.