You are currently viewing IŠMOKSIU: 8 būdai kaip įveikti mokymosi stresą

IŠMOKSIU: 8 būdai kaip įveikti mokymosi stresą

Kaip lengviau įveikti iššūkius ir pasakyti sau, kad išmoksiu?

Ar užtikrintai sau pasakome, kad išmoksiu to, ko niekada nesu daręs? Esame evoliucionuojančios būtybės, todėl patekus į sudėtingesnius profesinius etapus, reikia rasti būdų vidiniam stresui suvaldyti ir susitelkti siekti tikslų.

Bent 5 kartus jaučiausi įmesta į aplinkybes, kai teko suktis:

  1. Įdiegti naują tęstinių studijų programą universitete ir pritraukti interesantus;
  2. Pradėti dėstyti užsienio kalba tiems, kurių anglų kalba buvo nacionalinė;
  3. Rašyti disertaciją, remiantis netradicine metodologija ir tema;
  4. Prisidėti prie elektroninės dokumentų valdymo sistemos diegimo įmonėje;
  5. Organizuoti didžiulio ofiso patalpų renovaciją ir darbuotojų perkėlimą.

Turėjau mažai patirties, žinių, išorinio palaikymo, reikėjo rasti resursų naviguoti:

  1. PRASMĖ. Naujos patirtys duotos tam, kad augtume. Stovėdami niekur nenueisime: turime pajudėti iš „mirties” taško, įveikti stabilumą ir rutiną. Jeigu procese suprasime, kad tai ne mūsų prigimčiai ilgalaikėje perspektyvoje – sužinoti, ko nenori, yra didžiulis atradimas.
  2. DRĄSA. Nebijok to, ko nežinai. Vadinasi, rytoj yra šansas išmokti to, ko neišmanei vakar. Bijai suklysti? Nesutikau nei vieno, kuris nuo pradžių žinojo, kur nueis, ir kaip tai nepriekaištingai atrodys. Nėra tobulai išdirbtos pradžios – yra pirmas žingsnis.
  3. STIPRYBĖ. Niekada nesumenkink galimybės tapti geresniu. Kuo daugiau iššūkių, tuo labiau tvirtėsime, augs pasitikėjimas savimi, tapsime nepalaužiami ir drąsesni. Sunkumų įveikimas – tai neįkainojama patirtis.
  4. IŠEITYS. Mokėjimas atsiranda bedarant, bandant, beieškant. Jei kažko nemokame, nesuprantame, nežinome, vadinasi, turime rasti būdų sužinoti: mokytojų paieška, konsultacijos, literatūros skaitymas, praktikavimasis ir meditacija.
  5. LAIKAS. Panika kyla ne dėl nemokėjimo, bet baimės, kad visko per daug, nesuspėsime užduoties atlikti laiku. Susidarykime sąrašą veiklų, kurios atima daugiausiai laiko: apjunkime ir skirkime specialų laiką nesiblaškant (pvz., tik skambučiai).
  6. SVEIKATA. Pokyčiai reikalauja fizinių, protinių ir emocinių resursų. Nepalik savęs paskutinėje vietoje ir stiprink kūną kaip pagrindinį darbo įrankį. Penki vitaminai būtinybė: C, B grupė, D, Magnis ir Omega. Pailsėk nuo minčių: sportas, buvimas gamtoje, miegas, kvėpavimo praktikos.
  7. DABARTIS. Galvojant apie galutinį rezultatą, darosi silpna, nes jis toli, ir, atrodo, truks amžinai. Orientuokis į procesą. Žiūrėk į tai kaip šansą mokytis, o ne nuosprendį kankintis visą gyvenimą.
  8. VIDINĖ AŠIS. Man padeda inkubacinis periodas atsitraukiant nuo aplinkos. Žmonės nevengia pabrėžti, kad to neįmanoma padaryti, ir tau nepavyks. Atmink: teisia jų pačių baimė ir kompleksai. Nors skauda, neklausyk kitų, koncentruokis į tai, ką gali padaryti, o visą kitą palik Visatai.

Taigi, perėjus visus šiuos žingsnius, ar gali sau jau pasakyti, kad išmoksiu? 🙂